Americká Agentura ochrany životního prostředí (EPA) potvrdila, že koncipuje plán na odstranění na zastropení skleníkových plynů pro uhlím a zemním plynem poháněné tepelné elektrárny v celé zemi.
Mluvčí EPA Epoch Times řekl, že agentura už od března přehodnocuje emisní předpisy Bidenovy administrativy pro tepelné elektrárny obecně označované za „Plán čistých energií 2.0“.
Plán čistých energií z Bidenovy éry představuje už třetí významný pokus EPA regulovat emise skleníkových plynů z elektráren. Ten následoval po původním Plánu čistých energií Obamovy administrativy, který požadoval, aby elektrárny přešly na méně uhlíkaté zdroje elektřiny.
„Mnozí vyjadřovali obavy, že nahrazení těchto předpisů poslední administrativou je podobně přehnané a že jde o pokus odstavit dostupnou a spolehlivou výrobu elektřiny ve Spojených státech, který americkým rodinám zvedne ceny a zvýší závislost země na zahraničních formách energie,“ řekl mluvčí EPA.
„Součástí tohoto přehodnocení je EPA prováděné vypracování návrhu vyhlášky.“
Mluvčí nesdělil žádné další podrobnosti o koncipovaném plánu, řekl však, že ten bude zveřejněn po revizi mezi agenturami a až jej podepíše administrátor EPA Lee Zeldin.
„Prezident Trump ve svém prvním funkčním období slíbil Plán čistých energií zlikvidovat a my teď pokračujeme v tehdy rozpracovaném,“ citoval mluvčí říkat Zeldina.
„Snažíme se zajistit, aby agentura dodržovala vládu práva poskytováním přístupu ke spolehlivé a dostupné energii pro všechny Američany.“
První vyhláška o Dostupných čistých energií (ACE) Trumpovy administrativy formálně zrušila a nahradila předpisy z Obamovy éry.
Vyhláška ACE byla zrušena Washingtonským soudním rozhodnutím v lednu 2021 v poslední den Trumpova prvního funkčního období. Toto rozhodnutí bylo zvráceno roku 2022, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že EPA podle Zákona o čistotě vzduchu postrádala pravomoc Obamův Plán čistých energií podle původního návrhu realizovat.
Předpisy z Bidenovy éry, které se teď Trumpova EPA snaží nahradit, formálně známé jako Reg. 2060-AV09, byly finalizovány počátkem roku 2024. Ty ukládají povinnost, aby existující uhelné elektrárny snížily emise oxidu uhličitého o 90 procent, pokud snad chtějí zůstat v provozu po roce 2039, spolu s čímž uvalují ještě přísnější omezení na nově budované elektrárny poháněné plynem.
Jedinou v současnosti známou technologií schopnou dosahovat takových omezení je zachycování uhlíku a jeho ukládání, což ještě nikdy v takovém rozsahu nebylo zprovozněno.
Tu vyhlášku rychle žalobou napadla koalice Republikány vedených států, elektrárenských společností a zainteresovaných v uhelném průmyslu. Kritici říkali, že zachycování uhlíku není ekonomicky průchodné a ani ještě dostatečně technologicky vyspělé, aby se dalo použít na těch zhruba 200 uhelných elektráren v zemi. Poukazovali též na logistické problémy, jako jsou rozsáhlé infrastrukturní potřeby k odvádění zachyceného oxidu uhličitého do podzemních úložišť, která leží stovky mil od těch elektráren.
„Tím, že EPA vykonstruovala vyhlášku, která nabízí provozovatelům elektráren možnost buď nasadit technologie, které ještě v komerčním, proveditelném rozsahu neexistují, nebo je odstavili, si EPA urvala kontrolu nad naší národní energetickou politikou, aniž by k tomu měla jak zákonnou pravomoc, tak expertní znalost, a to vše právě v době, kdy se poptávka po elektřině podle předpovědí zdvojnásobí,“ řekl v té době prezident a výkonný ředitel Národní těžařské asociace Rich Nolan. „Pokud by se dovolilo, aby tahle vyhláška platila, tak by to pro Americký lid a ekonomiku byla katastrofa.“
Tyto Bidenovy předpisy pro elektrárny směly nabýt účinnosti poté, co je odvolací soud Okruhu District of Columbia odmítl během konání soudního procesu pozastavit. Také Nejvyšší soud USA odmítl nouzový požadavek na zablokování této vyhlášky, ač soudce Clancence Thomas poukazoval, že on by to tak chtěl udělat.
Soudce Brett Kavanaugh se přidal k soudci Neil Gorsuchovi, kdy v oznámení napsali, že si myslí, že navrhovatelé „mají značnou pravděpodobnost, že se svými návrhy uspějí, přinejmenším v některých žalobách.“ Uvedl však, že jelikož vyhláška od nich nevyžaduje, aby ji začali dodržovat dříve než v červnu 2025, tak nejspíš před vydáním rozsudku neutrpí nezvratné škody.
„Takže je pochopitelné, že soud prozatím tuto žádost odmítá,“ napsal Kavanaugh s dodatkem, že pokud s žalobou na této úrovni neuspějí, mohou znovu požádat Nejvyšší soud o přerušení platnosti po dobu odvolacího řízení.
Obvodní soud D.C. ještě rozhodnutí o tomto případu nevydal.
Kategorie: Autorské články