Komunita Alt-Media to přehnala s propagací BRICS a nejnovějšího Kazaňského summitu.
Od posledního summitu BRICS v Kazani uplynul více než týden, takže nyní, když se usadil prach, je možné posoudit, čeho přesně dosáhl. Primární je Kazaňská deklarace , kterou generální ředitel prestižní Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC) Andrey Kortunov označil za „ manifest nového světového řádu “. Jeho chválu bychom neměli brát na lehkou váhu, protože je to archetypický realista, který také dříve zmírnil očekávání ohledně toho, s čím byl BRICS schopen souhlasit.
Kortunov s názvem „ Co BRICS nemůže a co může přinést “ vysvětlil, že: „BRICS se nemůže stát projektem globální ekonomické integrace“; BRICS se nezmění v mnohostrannou politickou nebo bezpečnostní alianci protizápadního charakteru“; BRICS pravděpodobně příliš nepřispěje k řešení sporů mezi svými členy nebo sporů mezi svými členy a třetími stranami“; a „BRICS se nikdy nestane analogií G7.“
Tato hodnocení pak postavil vedle sebe se svými očekáváními, že „BRICS může podporovat obchod a investice mezi svými členy a také přispívat k hospodářskému a sociálnímu rozvoji těchto členů“; „BRICS by mohly pomoci utvářet společné nezápadní přístupy ke globálním problémům“; „BRICS je schopen přispět k dialogu civilizací“; a „BRICS se může stát důležitým zdrojem nápadů a návrhů pro OSN, G20 a další univerzální orgány.“
Toto pozadí zařazuje jeho popis z úvodu do kontextu, který bude nyní rozveden. Podle Kortunova: „Poprvé v historii BRICS deklarace podrobně vymezuje sdílenou vizi skupiny o současném stavu mezinárodního systému, společné nebo překrývající se přístupy k zásadním globálním problémům naší doby a k akutním regionálním problémům. krize a obrysy žádoucího a dosažitelného světového řádu, jak jej členové skupiny v současnosti vidí.“
Poté okamžitě dodal, že „I když dokument neposkytuje konkrétní harmonogramy pro jednotlivé úkoly nebo plány pro konkrétní oblasti práce, pokrývá řadu klíčových cílů, které by skupina měla nebo mohla sledovat v příštích několika letech. Ve svém hodnocení „existuje jasná rovnováha mezi bezpečnostními a rozvojovými programy“, což považuje za záměrnou volbu „zachovat si velmi široký mandát“ namísto zaměření se na čistě ekonomické a finanční záležitosti.
Domníval se tedy, že „BRICS se hodlá postavit jako multitaskingová laboratoř globálního vládnutí, kde lze testovat nové algoritmy multilaterální spolupráce a inovativní modely pro řešení hlavních světových ekonomických a politických problémů, včetně obchodu, financí a strategické stability. Za tímto účelem BRICS balancuje mezi reformou západocentrického světového řádu a vytvářením alternativních institucí, a právě to druhé vzrušuje nadšence skupiny nejvíce.
Než však budete pokračovat, je důležité si ujasnit několik věcí. Putin před summitem prohlásil , že o společné měně BRICS se v současné době neuvažuje, a pak během akce řekl , že Rusko nebojuje proti dolaru. Mluvčí Kremlu Peskov později dodal , že BRICS jako celek se také nesnaží porazit dolar a že jejich služba pro zasílání finančních zpráv nebude alternativou k SWIFT. Tyto připomenutí zásad přinášejí analýzu k diskusi o třech hlavních iniciativách skupiny.
Sputnik zde publikoval užitečného průvodce o BRICS Bridge, BRICS Clear a BRICS Pay, které jsou odpovídajícím způsobem službou pro zasílání finančních zpráv, nezávislým depozitním systémem založeným na blockchainu a bezhotovostní platební službou. Jak již bylo napsáno dříve, jejich cílem není nahradit své západní předchůdce, ale jednoduše vytvořit alternativy, které by ostatní mohli použít, aby se zajistili proti riziku, že Západ jednoho dne vyzbrojí tyto existující platformy proti nim, jako to udělal proti Rusku od roku 2022. .
Žádný z nich ještě nebyl zaveden, ale během summitu bylo dosaženo pokroku v jejich vytváření a případné implementaci. Totéž platí pro ruské návrhy na zřízení burz obilí a drahých kovů , které by teoreticky mohly pomoci vytvořit základ pro novou měnu nebo alespoň společnou zúčtovací jednotku, kterou někteří jednoduše nazývali „ jednotka “. To by se mohlo skládat z kombinace komodit a koše měn členů, ale bude pravděpodobně trvat roky, než se na tom dohodneme, pokud vůbec.
Mnohem úspěšnější bylo udělení statusu partnerství ze strany BRICS asi tuctu zemí, i když ještě nebyl zveřejněn žádný oficiální seznam, ale některé země jako Kuba již slavily získání tohoto statusu, zatímco jiné jako Venezuela byly naštvané, že jej nedostaly ( v tomto případě kvůli vetu Brazílie ). Přesto bylo minulý měsíc vysvětleno, že „ Členství v BRICS nebo jeho nedostatek ve skutečnosti není tak velký problém “, a to proto, že kterákoli země může dobrovolně koordinovat svou finanční politiku s BRICS.
Jinými slovy, i když je toto vyznamenání prestižní a potupování jako Venezuela Brazílií je tedy hlubokou urážkou, je vlastně jedno, zda se kterákoli země účastní diskusí o procesech finanční multipolarity jako oficiální člen, pozorovatelé jako partner nebo se pak dozví o výsledku. Veškerá spolupráce je dobrovolná, takže kdokoli – ať už je členem, partnerem nebo nepřidruženým členem – může návrhy BRICS buď realizovat, nebo odmítnout, pokud má pocit, že neodpovídají jejich národním zájmům.
Vzhledem k tomu, že na něčích vazbách s BRICS tedy ani tak nezáleží, je rozšíření partnerství skupiny čistě symbolické, což znamená, že během summitu minulý týden nebylo dohodnuto nic hmatatelného významu. Totéž bylo řečeno o každém předchozím summitu kromě toho Fortaleza v roce 2014, kde se členové dohodli na vytvoření Nové rozvojové banky (NDB), která je jediným hmatatelným projevem snahy BRICS o vytvoření alternativních institucí, ale je také zjevně nedokonalá.
Prezidentka NDB Dilma Rousseff v červenci 2023 potvrdila , že „NDB zopakovala, že neplánuje nové projekty v Rusku a působí v souladu s platnými omezeními na mezinárodních finančních a kapitálových trzích. Jednoduše řečeno, NDB, kterou Rusko samo spoluzaložilo, dodržuje sankce USA proti ní, čímž se stává méně skutečnou alternativou k západním institucím a spíše doplňkem. To může mít také co do činění s Čínou, kde sídlí, a dodržuje většinu západních sankcí.
„ Problémy s platbami vyvolanými USA v Rusku a Číně zaskočily většinu nadšenců BRICS “ poté, co RT na začátku září odhalila rozsah těchto dlouhodobých problémů, jakmile začaly dosahovat kritických rozměrů po posledním tlaku USA na Čínu v té době. Ačkoli Indie údajně vzdoruje těmto omezením a je na tempu, aby se do roku 2030 stala třetí největší ekonomikou světa , aniž by Čína udělala totéž, BRICS jako celek se bude snažit vytvořit skutečně alternativní instituce.
Čína byla opatrnější při vyprovokování hrozících sekundárních sankcí USA než Indie, protože ji USA považovaly za systémového rivala, jehož vnímání nechce nechtěně potvrdit, a proto dodržuje tolik dosavadní sankce. Ve skutečnosti ruský zvláštní prezidentský zástupce pro záležitosti SCO Bakhtiyor Khakimov minulý týden prozradil , že jeho země ani nemůže platit své poplatky, protože banka sídlí v Číně a také používají pouze dolary.
Pokud by byla přítomna politická vůle, pak by Čína už teď vymyslela řešení, místo toho, aby problém protahovala tak dlouho, až se Chakimov cítil nucen si na to stěžovat veřejnosti, což jen dokazuje, jak přísně Čína dodržuje sankce. uvnitř BRICS a dokonce i SCO. Je jisté, že dvoustranný obchod nadále roste , takže byly vytvořeny některé alternativní kanály, ale zdánlivě jsou segmentované podle průmyslu (např. energetika, technologie) a neumožňují platby jiným, jako je NDB.
Poslední summit BRICS byl symbolický jako každý předchozí, kromě roku 2014, který vedl k vytvoření jasně nedokonalé NDB, odrážející vše, co bylo sdíleno, jak Kortunovův náhled, tak to, co následovalo. Čistě dobrovolná povaha BRICS znamená, že se nikdy nestane tím, co její nadšenci očekávají, protože mezi jejími členy je příliš mnoho asymetrií. Neexistuje ani reálná šance, že BRICS učiní dodržování svých návrhů povinným, protože by to vedlo k jeho rozpuštění.
Tato pozorování značně omezují to, čeho by BRICS mohla předvídatelně dosáhnout, ale nevylučují vytvoření dalších alternativních institucí, jako jsou instituce reprezentované BRICS Bridge, BRICS Clear a BRICS Pay. Výměna obilí a drahých kovů je také možná, ale v těchto případech pouze na základě minilaterálních dohod v rámci BRICS, kterým je poté po souhlasu všech ostatních přidělena značka skupiny. Společná měna BRICS nebo společná zúčtovací jednotka je mnohem dlouhodobější cíl, který je prozatím nedosažitelný.
Neuspokojivý precedens vytvořený dodržováním amerických sankcí ze strany NDB vyvolává obavy, nakolik skutečnou alternativou budou výše zmíněné instituce, které se Rusko snaží také spoluzaložit. Není pochyb o tom, že se Rusko z této zkušenosti poučilo, takže nikdo by neměl předpokládat, že již investoval čas a zdroje potřebné k vytvoření těchto nových institucí, aniž by nejprve vymyslel způsob, jak jim zabránit, aby je také sankcionovaly, ale teprve uvidíme, jak to bude fungovat. .
Závěr je takový, že je mnohem snazší mluvit o vytváření skutečně alternativních institucí, než to skutečně dělat, což znamená, že BRICS pravděpodobně zůstane jen mluvícím klubem nebo „multitaskingovou laboratoří globálního vládnutí“, jak to diplomaticky popsal Kortunov. Tím nechci snižovat roli skupiny, protože pro velké a rozvojové nezápadní země je důležité diskutovat o naléhavých problémech vyvíjejícího se světového řádu , zejména o těch hospodářsko-finančních, ale to není totéž, co nadšenci očekávali.
Komunita Alt-Media na konci dne přehnala humbuk BRICS a posledního kazaňského summitu, jen aby z toho prvního nevzešlo nic hmatatelného významu od rozhodnutí v roce 2014 vytvořit jasně nedokonalou NDB, která později sankcionovala Rusko, zatímco druhý nemělo vůbec žádný hmatatelný výsledek. Ta skutečně položila základ pro vytvoření dalších alternativních institucí, i když není jasné, kdy budou odhaleny a jak Rusko zajistí, aby to neuvalily sankce, jako to nakonec udělala NDB.
Kazaňský summit proto nebyl neúspěchem a ve skutečnosti uspěl ve svém jediném realistickém cíli po celou dobu shromáždit své členy a partnery, aby diskutovali o způsobech, jak dobrovolně urychlit procesy finanční multipolarity, například prostřednictvím zvýšeného používání národních měn. Výsledek měl být vždy spíše symbolický než hmatatelný kvůli čistě dobrovolné povaze skupiny, i když někteří pozorovatelé měli falešná očekávání, a proto se cítili hořce, ale nyní vědí, o čem BRICS skutečně je.
Kategorie: Autorské články