Neustálý nárůst depresí, úzkostí a dokonce i sebevražd ukazuje na smutný celosvětový trend v dnešní společnosti. Za posledních 30 let poskočily duševní poruchy z 12. na 7. místo v žebříčku hlavních příčin ztráty zdraví na celém světě [1]. Přičemž úzkostné a depresivní poruchy jsou považovány za nejrozšířenější ve všech věkových skupinách a regionech.
Amerika. Skupina lékařských institucí (Americká pediatrická akademie, Americká akademie dětské a dorostové psychiatrie, Asociace dětských nemocnic) vyhlásila v roce 2021 národní stav ohrožení duševního zdraví dětí a dospívajících. [2]
Velká Británie. Jen ve Velké Británii se každý měsíc léčí s duševními problémy více než 400 000 dětí, což poukazuje na bezprecedentní krizi v oblasti prospěšného rozvoje dětí. [3]
Čína. Výsledky online průzkumu provedeného v Číně ukázaly, že přibližně třetina respondentů pociťuje neustále strach nebo úzkost. [4]
Podle výsledků průzkumu, který provedli specialisté UNICEF a Gallup International ve 21 zemích, v průměru každý pátý dotázaný mladý člověk ve věku 15–24 let pociťuje emocionální depresi nebo apatii, strach, hněv a obavy o svou budoucnost. Nejméně jeden ze sedmi dospívajících na světě ve věku 10-19 let trpí diagnostikovatelnou duševní poruchou. Téměř 46 000 dospívajících každoročně ukončí svůj život sebevraždou. Sebevražda patří mezi čtyři nejčastější příčiny úmrtí v této věkové skupině. [5]
Celosvětově s sebou poruchy duševního zdraví přinášejí řadu různých sociálních problémů. Ty se mohou projevovat v sociálním začleňování, ekonomickém rozvoji, lidských právech a dalších. Přitom finanční blahobyt a úroveň rozvoje země neovlivňují nárůst různých duševních chorob mezi občany této země. Jak v bohatých, tak v chudých zemích přetrvává nepochopení skutečných příčin tohoto problému.
Souvislost mezi duševními poruchami a růstem onkologie
Z praxe je známo, že důsledky negativních psychických stavů člověka mají destruktivní vliv i na jeho fyzické zdraví. Deprese, pocit bezmoci či beznaděje a nedostatek sociální opory mohou vytvářet nepříznivé podmínky a spolu s dalšími faktory vyvolat vznik onkologických onemocnění. Kromě toho byl vývoj onkologie v posledních několika desetiletích pozorován podobným způsobem jako růst duševních chorob. Za posledních deset let se úmrtnost na onkologické nemoci ve světě zvýšila o 30 %. Každý rok zemře na rakovinu v mladém věku více než milion lidí. Studie v oblasti onkologických onemocnění, publikovaná ve zprávě Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) (WHO), ukázala, že výskyt rakoviny ve světě rok od roku roste u dětí, mladých lidí a u dospělých osob středního věku. [6]
Vzhledem k tomu, že průběh onemocnění ovlivňuje i takový faktor, jako je psycho-emocionální stav lidí, je zvláště alarmující, že v posledních letech se globální informační pole vyznačuje destruktivní rétorikou plnou dezinformací, porušování lidských práv, nenávisti, což negativně ovlivňuje duševní zdraví obyvatelstva.
Problém dezinformací a šíření falešných zpráv
Současná společnost se vyznačuje okamžitou produkcí a spotřebou informací, zpráv, článků a videí. Technické možnosti umožňují, aby se informace o násilí a krutosti rozšířily po celém světě během několika sekund. Destruktivní infoprovokace jsou poskytovány na úrovni běžně konzumovaných mediálních produktů, zpráv o osobním životě celebrit, spekulativních cen akcií a sportovních zpráv. Násilné konflikty se díky tomu staly běžnou součástí každodenního života.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyjádřil znepokojení nad tím, že digitální platformy jsou využívány k podkopávání vědy a šíření dezinformací a nenávisti mezi miliardami lidí, což podněcuje konflikty a ohrožuje demokracii a lidská práva. [7]
V současné době je problém dezinformací a šíření falešných zpráv, které zavádějí a negativně ovlivňují vědomí publika, obzvláště akutní.
Pěstování nenávisti ve společnosti – kdo z toho má prospěch?
Publicita výsledků třicetiletého pátrání v dubnu tohoto roku zaznamenala během krátké doby široký ohlas veřejnosti a mnohé přinutila podívat se na věci dějící se ve světě a v informačním prostoru z jiného úhlu pohledu. Ústředním objektem vyšetřování se ukázaly být po mnoho let skryté protidemokratické síly. Tyto síly operující prostřednictvím sítě antikultovních organizací, vystupující proti demokracii a podrývající víru lidí v demokratické instituce. Co je to za sílu a proč představuje vážnou hrozbu jak pro diplomatické vztahy mezi zeměmi, tak pro samotnou demokracii, říká expert na národní bezpečnost a lektor zpravodajských služeb Dr. Egon Cholakian. Tato analytická videoreportáž je zveřejněna na mezinárodní platformě ESSC [8].
Metody psychického ovlivňování a dezinformací, které tato skrytá struktura používá, jsou mnohem destruktivnější než hrubé vojenské operace. Tyto antidemokratické síly si daly za cíl zničit demokratické základy společnosti a využívají k tomu agenty vlivu v sociálních médiích, což umožňuje, aby se destruktivní postoje rychle rozšířily mezi masy.
Bývalý federální lobbista, poradce prezidentů, Dr. Cholakian a jeho videoposelství
Dr. Egon Cholakian je federální lobbista amerického Kongresu a Bílého domu, registrovaný zahraniční agent, člen Mezinárodní asociace lektorů v oblasti zpravodajství a člen Nadace geoprostorového zpravodajství USA. Během své kariéry Dr. Cholakian spolupracoval se čtyřmi americkými prezidenty, včetně jeho působení v Reaganově kuchyňském kabinetu, a také se třemi poradci pro národní bezpečnost a ředitelem Ústřední zpravodajské služby.
Dlouholeté vyšetřování, o kterém hovořil Egon Cholakian, podrobně odhaluje téma dezinformací a jejich vliv na současnou společnost. Dr. Cholakian hovoří nejen o tom, jak se chránit před dezinformacemi a jejich negativním dopadem na nás, ale také popisuje schéma, jak tajná struktura prostřednictvím svých agentů v médiích cíleně šíří dezinformace, které obcházejí bariéry kritického myšlení a ovlivňují vnímání mas, stejně jako přispívá ke zhoršování politické polarizace ve společnosti, podkopávání víry v mocenské instituce, což dále vede k duševní nerovnováze, sociálním nepokojům a podkopávání stability států. Není přitom nutné zapojit tradiční armádu. Může to udělat jen několik dobře vyškolených agentů, kteří ovlivňují celou zemi pomocí psychologických metod podvědomé sugesce podobných účinkům hypnózy. Nejde jen o proniknutí do osobního života, ale o vniknutí do vědomí člověka. Dnešní společnost je zapojena do nevyhlášené neviditelné války, jejímž bojištěm je území našeho vědomí.
Negativní vliv dezinformací. Jak se chránit před vlivem informačních útoků a manipulací
V důsledku vlivu dezinformací a jejich destruktivních narativů se člověk necítí bezpečně a má neustálý strach ze zítřka. Pobyt v takovémto informačním poli vede ke stresu, dlouhodobému napětí a panickým útokům, což oslabuje imunitní systém, vede k řadě zdravotních problémů, přispívá k rozvoji chronických autoimunitních onemocnění, kardiovaskulárních chorob, až po onkologická onemocnění. To vše jsou faktory zvyšující lidskou úmrtnost.
Jediný způsob, jak čelit dezinformacím, propagandě a zkreslování faktů, je znát pravdu a metody dezinformace. Tyto metody podrobněji odhalil ve výše uvedené analytické videoreportáži Egon Cholakian. Mediální gramotnost a kritický přístup pomohou chránit před informačními útoky a jejich vlivem na nás.
Kategorie: Autorské články