Za Miloše Zemana se do funkcí na Pražském hradě dostalo hned několik velmi problematických lidí, kteří spolu s prezidentem zneužívali svého postavení. Proti tomu Kverulant.org opakovaně protestoval. Velký podíl na tom, že Hrad byl za Miloše Zemana prolezlý korupcí a nepotismem, měli i mnozí politici napříč politickým spektrem. Neudělali nic, když Zeman uzavřel Hrad veřejnosti. Neřešili, že se na Hradě kradlo ve velkém, ani to, že se s tajnými dokumenty seznamovali lidé bez prověrky. S odchodem Zemana z Hradu Kverulant uložil tuto kauzu do svého archivu, současné i někdejší rozežrané úředníky a zkorumpované politiky ale kontroluje dál. Podpořte ho v tom, alespoň symbolickým darem.
Skandály kolem Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého a Miloše Baláka vrhají stín na činnost Pražského hradu. Externí audit a kroky nové prezidentské kanceláře sice ukazují na snahu o nápravu a transparentnost, na definitivní výsledky a vyvození odpovědnosti veřejnost zatím stále čeká. Než se dočká, připomeňme si stručně, jakým výtečníkům ještě nedávno patřil Pražský hrad.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář, někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, je zapletený do řady skandálů. V únoru 2021 byl obviněný z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Případ se začne u soudu projednávat v říjnu. Další kontroverze se týkaly pozemků, které získal od církve nebo třeba skartace citlivých dokumentů – mimojiné byly zničeny bez patřičného povolení. Kverulant také v minulosti upozornil na zneužívání “oficiálního” youtube účtu Pražského hradu.
Dále byl Mynář kritizován za řadu svých netranstaretních podnikatelských aktivit. Podnikání se Mynář věnuje i v současnosti, založil si i novou firmu s příznačným jménem: “VM Invest concept.” V další části textu se tomuto “hochštaplerovi par excellence” věnujeme podrobně.
Martin Nejedlý
Martin Nejedlý, někdejší poradce prezidenta Miloše Zemana, je často považován za “nedotknutelného”, a to i přes četné spekulace o jeho nejasných aktivitách a vlivu na rozhodování prezidenta. Jakkoliv byly jeho aktivity často kritizovány, nikdy nezačalo žádné oficiální policejní vyšetřování. Aktuálně se spekuluje o tom, že stojí v pozadí nového hnutí “ Hlas samospráv”, ve kterém se vyskytuje řada sympatizantů Miloše Zemana. Jako první se o tom zmínil Deník N.
Nejedlý se ale v médiích příliš neobjevuje – výjimkou je článek na serveru idnes, kde se chlubí tím, že si znovu může telefonovat s Milošem Zemanem, neboť ten znovu disponuje vlastním telefonem. Podle Deníku N se Nejedlý vrátil do byznysu se zemním plynem.
Miloš Balák
Bývalý šéf Lesní správy Lány, který byl soudy již dvakrát pravomocně odsouzen, čelí nové obžalobě. Policie přišla na to, že za Balákova ředitelování zaplatila lánská Správa cca 200 000 Kč za opravu traktoru paní Balákové.
Za ovlivňování veřejných zakázek v souvislosti se zpevněním břehů kolem vodní nádrže Klíčava dostal Balák tříletý trest vězení, peněžitý trest ve výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Později mu tehdejší prezident Miloš Zeman udělil milost.
Soud také řešil kauzu nevýhodného prodeje a těžby kamene v Lánské oboře, za což mu byl uložen peněžitý trest ve výši 870 000 korun, který Balák splácí.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček, bývalý tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana, se po skončení svého působení na Pražském hradě vrátil do mediální sféry. V současné době působí jako redaktor a komentátor pro internetovou revue Život v Česku. Aktivní je i na sociálních sítích, kde sdílí informace o aktivitách bývalého prezidenta Miloše Zemana a komentuje aktuální dění v České republice i ve světě. V roce 2022 se Jiří Ovčáček oženil, což bylo médii zaznamenáno jako významná událost v jeho osobním životě.
Miloš Zeman
Miloš Zeman, bývalý prezident České republiky, píše novou knihu a zotavuje se po vážných zdravotních problémech a operaci. V březnu 2024 byl totiž Zeman hospitalizován v závažném, ale stabilním stavu kvůli krevní sraženině v noze. Podstoupil operaci a 3. dubna 2024 ho propustili z nemocnice. I když jeho veřejná vystoupení jsou nyní omezena kvůli zdravotnímu stavu, Zeman se pravděpodobně bude i nadále vyjadřovat k aktuálnímu dění v České republice i ve světě.
Audit na Pražském hradě
Po nástupu nového prezidenta Petra Pavla se na hospodaření a dodržování právních předpisů zaměřili externí auditoři. Přišli s celkem 15 zjištění, z nichž 3 byla označena za vysoce závažná a sedm za středně závažných. Výsledky auditu potvrdily některá podezření a vedly k podání trestního oznámení na Správu Pražského hradu .
Prezidentská kancelář na základě těchto zjištění přijala řadu nápravných opatření, včetně hloubkových inventur a organizačních změn. Další opatření se očekávají po vydánízávěrečné zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Kontroly NKÚ na Hradě nic zásadního nezjistily
Počátkem roku 2023 se prezident NKÚ nechal slyšet, že kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací, tedy Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány, zjistily řadu pochybení, ne však něco, co by mělo vést k trestnímu stíhání. Prezident NKÚ Miloslav Kala dále uvedl, že pokud by měl být proveden další audit, je v takovém případě nejdříve nutné podat podnět NKÚ, kolegium úřadu jej následně musí projednat a poté naplánovat. Celý proces by byl podle Kaly záležitostí řady měsíců.
Skutečnost, že Kalovo NKÚ nenalezlo na Hradě prolezlém korupcí a nepotismem žádné větší pochybení, není naprosto žádným překvapením. Miloslav Kala je totiž někdejší politik ČSSD a hlavně přítel Miloše Zemana. V roce 2019 mu také Zeman dal medaili Za zásluhy o rozvoj státu a hospodářství.
Připomeňme si, že Sněmovna Kalu ve středu 23. března 2022 zvolila kandidátem na jmenování do čela úřadu. Pětikoalice se původně snažila na jeho místo najít někoho jiného, nakonec ale dala na přání prezidenta Miloše Zemana. Prezident Zeman na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS) i někdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO) počátkem roku 2022 nastínil, že by chtěl, aby Kala v úřadu zůstal. A tak zůstal.
To, že si Kala z úřadu už před tím udělal cestovku a dojnou krávu, nehrálo roli. Při tom Kverulant odhalil, že většina ze 103 cest, za které utratil NKÚ od roku 2012 do roku 2021 celkem cca 8 500 000 Kč, posloužila k tomu, aby si prezident Miloslav Kala zvýšil osobní prestiž a pojistil svůj další mandát. Plyne to z podkladů, které si Kverulant.org u NKÚ vyžádal. Cestovní náklady zásadně zvyšovala prezidentova záliba v luxusu a také vysoký koeficient, podle kterého si šéf NKÚ počítal diety a kapesné. Kverulantovým cílem v této kauze bylo, aby Kala nebyl v březnu 2022 znovu zvolen prezidentem NKÚ na dalších devět let.
To se mu přes veškerou snahu nepodařilo.
Rozpočet Hradu byl schválen jednomyslně
Kancelář prezidenta republiky na jaře 2022 předložila do sněmovny rozpočet na příští rok s celkovými výdaji 420,2 milionu. To bylo o 22 milionů korun víc než v roce 2021. Hrad také ignoroval pokyn ministerstva financí (MF) snížit celkové výdaje alespoň o velmi kosmetických 4,4 milionu korun. Rozpočtový výbor se tímto rozpočtem již krátce zabýval na své schůzi 18. května 2022. Poslanec Jan Volný (ANO), zpravodaj této problematiky, k tomu tehdy uvedl, že „ani v minulých letech nepodporoval snížení rozpočtu této kapitoly. Navrhuje přerušení jednání o této kapitole tak, aby Kancelář mohla s MF vyjednávat.
Navrhuje tedy přerušit bod do 8. června.“ Pro tento velmi benevolentní postup hlasovalo všech 15 z 15 přítomných poslanců.
Návrh hradního rozpočtu 8. června 2022 přišel poslancům představit zástupce kancléře Petr Mužák. Omluvil nepřítomného kancléře Vratislava Mynáře. Jak již bylo uvedeno, výbor se začal hradním rozpočtem zabývat už v květnu, ale jednání přerušil, aby se prezidentská kancelář mohla domluvit s ministerstvem financí na kompromisním návrhu. Mužák poslancům řekl, že kancelář prezidenta s ministerstvem jednala a nakonec přistoupila na omezení výdajů ve zmíněném rozsahu 2,6 milionu korun namísto 4,4 milionu korun. Hradní návrh výbor podpořil jednomyslně hlasy všech 20 přítomných členů.
Přečerpaný rozpočet poslancům nevadil
Výbor na jednání 8. července 2022 také vyslovil souhlas s loňským hospodařením Hradu, přestože Kancelář prezidenta republiky vynaložila v roce 2021 o 197 milionů korun víc, než jí přidělil schválený státní rozpočet. Celkové výdaje kapitoly loni představovaly 620 milionů korun. Kverulant se domnívá, že v této sumě nejsou zahrnuty náklady na plošné policejní kontroly všech návštěvníků Hradu. Kverulant se tyto vícenáklady marně pokouší zjistit. V březnu 2022 se dle zákona o veřejném přístupu k informacím dotázal ministerstva vnitra. Obdobný dopis zaslal i ministerstvu obrany, protože od vyvěšení červených trenýrek hlídá Hrad i armáda s útočnými puškami v rukou. Vyčíslení nákladů se mu ale nedostalo.
Kancelář prezidenta republiky je rozpočtovou organizací a ve státním rozpočtu má vyčleněnu zvláštní kapitolu. Rozpočet Kanceláře prezidenta republiky pokrývá kromě samotné prezidentské kanceláře také Správu Pražského hradu a Lesní správu Lány. V posledních letech čerpá ze státního rozpočtu výrazně více peněz než dříve. Zatímco za éry Václava Klause hospodařila s přibližně 350 miliony korun ročně, v rozpočtu na rok 2017 měla vyčleněno 438 milionů a pro rok 2018 v ní bylo 500 milionů korun.
Zavření Pražského hradu
Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi Zemanovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné osobní policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí.
Nesplněný ministerský slib
V lednu 2022 získala ve sněmovně důvěru nová vláda. Ministrem vnitra se stal Vít Rakušan. Ten vyslyšel výzvu, aby požádal příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která platí na Pražském hradě. Rakušan tehdy doslova řekl: „Dal jsem prověřit všechna opatření na Pražském hradě, zda odpovídají současné bezpečnostní realitě. Osloveny jsou i tajné služby.“ Svým slibem se Rakušan nezapomněl pochlubit na svém Twitteru.
Politická zodpovědnost za Zemana
V únoru 2023 shrnul pro Český rozhlas PLUS Zemanovo problematické působení v čele Českého státu bývalý ministr spravedlnosti za ODA a právník Jan Kalvoda. Kalvoda v rozhovoru uvedl, že poučení z Miloše Zemana na Hradě by měla být hned dvě. „První je pro nás, veřejnost, voliče: Je potřeba zvednout nároky. Zvednout laťku na osobu, která přece jen reprezentuje český stát a základní hodnoty. To druhé je pro politiky, které je mnohem ostřejší, skoro až obvinění: Co ještě víc musí prezident republiky udělat, aby ta kafíčková selanka parlamentní politiky reagovala a přikročila k nějaké akci?“ Jana Kalvody se ptala Barbora Tachecí.
Trestní stíhání Mynáře a ovlivňování justice
Policie Mynářovi sdělila obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie. Podnět policii dali úředníci, kteří zkoumali dotaci na stavbu Mynářova penzionu. Dotaci 26 milionů korun na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku obdrželo v letech 2007 a 2008 občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z Osvětiman v čele s Mynářem. V podmínkách dotace byl zakázán jakýkoli převod nemovitosti na soukromou osobu. Spolek Chřibák ale nedokončenou stavbu pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem, která poté získala ještě šest milionů z evropských peněz a přestavěla ubytovnu na wellness penzion. Mynář je za to trestně stíhán a dotace by měl vrátit.
Státní zakázka pro Mynáře
Mynářova firma Clever Managemen také v lednu 20013uzavřela se státním podnikem Povodí Labe slomou o zajištění Letní pobytová rekreace 2013v Osvětimanech za 643 tisíc korun. Zda podpisu tohoto kontraktu předcházelo řádné výběrové řízení se Kverulantovi nepodařilo zjistit.
Počátkem roku 2019 byly v médiích uveřejněny články a rozhovory se soudci, kteří uváděli, že se je Mynář snažil ovlivnit v rozhodování o konkrétních kauzách. Prezident Zeman se Mynáře zastal a prohlásil, že nikoho neovlivňoval.
Počátkem roku 2023 vyšlo najevo, že se prezidentská kancelář pokusila zastavit vyšetřování nezákonného skartování tajných dokumentů, kdy šlo mimo jiné i o zprávu o vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Tyto dokumenty byly skartovány proto, aby z nich nebylo možno sejmout otisky prstů a prokázat, že se s vysoce utajovanou zprávou seznámil Mynář a Nejedlý, přestože ani jeden z nich nemá a neměl bezpečnostní prověrku.
Prezident v roce 2022 požádal premiéra Petra Fialu (ODS), aby kontrasignoval takzvanou abolici pro vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Premiér to neudělal. Detaily ze Zemanova dopisu předsedovi vlády ale není možné zjistit. Dopis totiž nechal Hrad zanést do režimu „Tajné“.
Levné pozemky od církve
V létě 2021 vyšlo najevo, že Mynář kupuje výrazně pod cenou od církve pozemky v Osvětimanech. Osvětimanská farnost nejprve nechtěla o nevýhodném prodeji slyšet, pak ale ve prospěch prodeje intervenoval kardinál Dominik Duka. Není jisté, zda tak Duka učinil pro své přátelské vztahy s problematickým kancléřem, nebo proto, že jej Mynář vydíral blokováním realizace projektu svatovítských varhan v areálu Pražského hradu. Mynář má k Dukovi blízko. V roce 2017 byl kardinál na Mynářově oslavě padesátých narozenin. Rok předtím zase Duka sloužil mši v Osvětimanech na 666.* výročí založení obce.
Mimochodem, kardinál Duka je lísáním se k mocným proslulý, a tak jen co bylo jasné, že prezidentské volby v lednu 2023 vyhrál Petr Pavel, pochlubil ze bývalý primas český na svém facebookovém profilu, že je jej volil, a post doplnil svojí zarámovanou fotkou s bývalým komunistickým lampasákem v Katedrále.
Mynářův hradní kanál na YouTube
Kverulantovi po urgencích dorazily odpovědi na dotazy týkající se provozu YouTube kanálu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“. Kverulant měl za to, že tendenční videa, ve kterých Vratislav Mynář hájí své osobní zájmy, mají s Kanceláří prezidenta republiky kromě názvu společné i to, že jsou financovaná z veřejných prostředků. Jak ale Kverulanta ubezpečil Odbor legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky, Hrad nemá s kanálem společného vůbec nic. Kanál je pravděpodobně jen podvodným projektem Mynáře a jeho lidí.
Přestože je na zmíněném kanále uvedeno: „Oficiální profil Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky“, hradní kanál to není. „Kancelář prezidenta republiky (KPR) neměla a nemá k předmětným dílům žádný vztah (…), nejsou KPR zadána ani vytvořena,“ píše Kverulantovi z Hradu JUDr. Václav Pelikán, ředitel Odboru legislativy a práva. Sdělení KPR je překvapivé třeba proto, že na kanálu jsou i videa z běžně nepřístupných míst spojených s Pražským hradem nebo rozhovory s pracovníky prezidentské kanceláře. Jen obtížně si lze představit, že by se tyto materiály daly natočit bez oficiálního schválení KPR.
Těžko se také hledá motivace toho, kdo platí výrobu dalšího materiálu, tedy video-pozvánek na hradní akce, případně reportáží o událostech spojených s prezidentem, jako jsou plesy a narozeninové oslavy.
Připomeňme si v této souvislosti hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který si v médiích tento YouTube kanál pochvaloval. Jestli kanál není zřízen KPR, platí výrobu videí přímo on?! Nebo zneužívá identitu Pražského hradu i prezidentské kanceláře kancléř Vratislav Mynář? Napovídalo by tomu třeba i to, že ve většině videí vystupuje jako moderátorka jeho manželka Alexandra. Ale nejen to. Kverulant se na KPR obrátil především proto, že mu připadá nemorální a nestoudné, jakým způsobem manipuluje s fakty ve zveřejněných videích sám hradní kancléř Vratislav Mynář. Propagační materiály jako „Lánská detektivka“, „Pravda o ‚Mynářově‘ penzionu“ nebo „Dokument: příběh dopisu z čínské ambasády“ splňují všechna kritéria tzv. fake news, a podle našeho soudu nemohou být zaštítěny vznosným názvem YouTube profilu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“.
Pražský hrad přece patří po dlouhá staletí mezi základní symboly naší země a proti jeho zneužívání ničemným kancléřem bychom měli vystoupit. A mnoho nezáleží na tom, zda si Mynář platí tvorbu videí na něm umístěných ze svého, nebo je jejich natáčení součástí pavučiny hradní kamarily.
Jak plyne z dokumentu, který Kverulant od KPR získal, kanál jim nepatří, obsah si neobjednávají, dokonce k tvůrcům nemají žádný, tzn. občanskoprávní ani pracovněprávní (sic!) vztah. Ze sdělení zaslaných JUDr. Pelikánem tedy podle Kverulanta jasně vyplývá, že v tomto případě dochází k jednoznačnému zneužívání cizí identity. Identity, která vlastně patří široké veřejnosti, a nikoliv problematickému vlekaři z Osvětiman, který si pravděpodobně na YouTube zřídil kanál, jejž vydává za oficiální profil Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky.
Kverulant požádal YouTube o odstranění kanálu
Škodlivost takového jednání deklaruje i sociální síť YouTube, která předstírání cizí identity považuje za jeden z pádných důvodů pro zrušení kanálu. Bez ohledu na zájmy toho, kdo si výrobu materiálů pro zmíněný kanál zaplatil, bez ohledu na podporu, kterou mu v minulosti vyjádřil Jiří Ovčáček, považoval by Kverulant zrušení toxického profilu „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“ za nanejvýš správné. Získané dokumenty tedy předal již v červenci zástupci majitele YouTube, společnosti Google Czech Republic. Ta mu v říjnu 2021 sdělila, že se musí obrátit na Google Ireland Limited. Přesně to Kverulant udělal. Marně, jelikož i tam jeho podání ignorovali.
Jak Mynář stěhoval stromečky a půjčoval si párty stan z Hradu
V závěru Zemanova mandátu ještě vyšlo najevo, že Mlynář se neštítil ani krást v malém. Přišlo se na to, že zaúkoloval podřízené, aby mu v roce 2022 do Osvětiman převezli stromky. Hradním služebním autem na náklady Hradu do Osvětiman na Uherskohradišťsku, kde dokončuje nový dům. Dřeviny dodala soukromá firma z Přerova nad Labem, která zhruba dva měsíce po dodání výsadby Mynářovi získala veřejnou zakázku za 3,1 milionu korun od Lesní správy Lány. Jak web zjistil z knihy jízd, hradní náklaďák najel 1819 kilometrů, tržní cena by tak Mynáře měla vyjít na 55 tisíc korun. Tehdejší ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek přiznal, že žádné faktury firmě za Mynáře nevystavoval, kancléř nic nehradil. Server již dříve informoval, že Mynář si nechal na sjezdovku v Osvětimanech přivézt desetimetrový párty stan patřící Pražskému hradu.
Hradní platy
V roce 2020, po vytrvalém tlaku veřejnosti konečně zveřejnila Kancelář prezidenta republiky platy devíti vedoucích pracovníků od roku 2016. Podle tabulky měl například kancléř prezidenta Vratislav Mynář v roce 2019 čistý plat 1,2 milionu korun ročně, na odměnách dostal dalších 733 430 korun. Roční plat s odměnami přes milion korun měl v letech 2016 a 2017 také zástupce vedoucího KPR a ředitel administrativní sekce. Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800 tisíc korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru.
Jak zjistili kolegové z Hlídače státu, byla situace v roce 2021 ještě o něco horší. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář dostal v tomto roce od daňových poplatníků 2,6 milionu korun hrubého. Úředník Mynář tak měl větší plat než ministr. Velkou část platu Vratislava Mynáře navíc tvořily odměny. A to téměř 700 tisíc korun. Za co, to ví zřejmě jen jeho nadřízený, Miloš Zeman. Je namístě ptát se, co pro tuto zemi udělal Vratislav Mynář tak skvělého, že si zasloužil nejen zůstat na pozici, na které ani být nemá, ale navíc za co dostal takový takové peníze. Ani další hradní úředníci v roce 2021 rozhodně nestrádali.
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář si za deset let ve funkci vydělal na platu a odměnách téměř 17,4 milionu korun po zdanění. Tajemník hlavy státu Jaroslav Hlinovský získal v čele sekretariátu prezidenta 8,3 milionu korun čistého a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček si jako šéf tiskového odboru přišel na necelých sedm milionů. Údaje získal v březnu 2023 od prezidentské kanceláře deník Mladá fronta Dnes.
* Číslo 666 je v Bibli označováno jako číslo šelmy. Je to název konceptu, který je zmiňován v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona, podle něhož je určité konkrétní číslo charakteristickým označením Antikrista. Z tohoto důvodu je toto číslo oblíbené v satanismu.
Kategorie: Autorské články
Proč o nich psát, zůstal po nich jen smrad a temno.
Ať jdou k čertu, do prdele, k ďasu, prostě do hajzlu. A spláchnut. Dvakrát.