Například důchodci v Praze, kterých jen v pražských panelácích napojených na centrální dálkové teplo bydlí na 200 000, už nyní musí šetřit, omezovat se na kolik stupňů vytápí byt či se rozhodovat zda nezatopit vůbec.
Nově i na Kladně dochází k velkému problému. Teplárna Kladno odstaví v příští zimě své teplovody. Jen v kladenské aglomeraci žije na 30.000 důchodců a tisíce samoživitelek, kterým prostě zdraží teplo.
Nad obyvateli Kladna visí ohrožení příští topné sezony 2025/2026.
Kdo bude zhruba za rok a půl dodávat do kladenský domácností, škol i školek a dalších budov teplo? To je otázka, kterou nyní řeší nejen na kladenském magistrátu, ale také v Teplárně Kladno, která je jediným dodavatelem tepla pro největší středočeské město. Podle vyjádření teplárny je výroba tepla pro Kladno za stávajících podmínek smlouvy uzavřené na deset let značně ztrátová a je nutné zdražit.
Portál České důchody uvedl, že důchodci nepříznivou finanční situaci musí opravdu řešit. Stát nabádá k čerpání sociálních příspěvků na bydlení. Nárok na ně mají všechny chudé domácnosti, tedy i senioři. Jde především o příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.
Důchodci o příspěvek nežádají
Potíž je ovšem v tom, že mnoho seniorů dlouhodobě o příspěvky nežádá, přestože na ně mají nárok. Je to pro ně administrativně složité a bojí se komunikace s veřejnou správou. Jak ukázalo rozsáhlé analytické šetření Životní podmínky, jen 14 % seniorských domácností, které mají nárok na více než 1000 korun měsíčně, tento příspěvek opravdu čerpá. Ani sociální dávka nemůže ale nejslabším vyrovnat další avizované prodražení plynu. Jak je to možné?
Pokud topíte plynem, ohříváte s ním vodu i vaříte, čeká vás příští rok na fakturách citelné zdražení. Vyplývá to z návrhu změn týkajících se regulované části ceny plynu od ERÚ. Navíc do 2 let plyn opět výrazně prodraží emisní povolenky z dílny Evropské unie. Šlendrián je až takový, že se ještě teď neví, o kolik lidem plyn díky emisím prodraží.
V návrhu Energetického regulačního úřadu
roste platba za distribuci plynu i stálá měsíční platba. Nejvíce se nárůst dotkne těch, kdo plynu spotřebují hodně. Domácnost v rodinném domě s typickou roční spotřebou 3000 kubíků si v Praze nebo v jižních Čechách připlatí za rok přes dva tisíce korun. V ostatních částech země v distribuční oblasti GasNet, a nikoliv Pražské plynárenské a E.ON, bude toto zdražení asi poloviční.
Za distribuci se totiž má platit o osm až patnáct procent víc, podobné navýšení se plánuje pro stálé měsíční platby.
U nižších spotřeb bude nárůst mírnější. Třeba rodina, která plynem vaří a ohřívá vodu a ročně spotřebuje 1800 kubíků, si od ledna připlatí asi 1500 Kč za rok, v distribuční oblasti GasNet to bude zhruba polovina.
A lidé, kteří plynem pouze vaří, budou v síti GasNet platit asi o 160 korun ročně navíc, v Praze a na jihu Čech pak o 330, respektive 255 Kč více.
„U plynu dojde k růstu jak distribuční složky, tak i stálého platu dodavatele. Růst také výrazně překoná inflaci,“ potvrdil Novinkám energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Průměrné zdražení napříč různými domácnostmi s rozdílnou spotřebou podle něho dosáhne asi 400 korun ročně. „U plynu se asi o desetinu zdražuje vlastně všem,“ shrnul analytik Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok.
Další zdražení díky nesmyslu z EU aneb emisní povolenky ve hře
Od roku 2027 se domácnostem zvedne cena zemního plynu, protože ji nově zatíží emisní povolenky. Domácnosti si však nebudou „odpustky za znečišťování“ kupovat samy, ale udělá to za ně jejich obchodník s energiemi a cenu jim promítne do konečného účtu za energie.
Kategorie: Autorské články
CZT teplo (z tepláren) se na uživatele bytu rozpočítává na dvě složky: složka paušální (zpravidla 60% celkové ceny z jednotky MWh), která se platí za technickou službu dodávky tepla a spotřební složka nepaušální-počet spotřebovaných jednotek (většinou 40% z celkové ceny za 1MWh) . %nta si můžou určit každé SVJ libovolně- odhlasováním na schůzi. Ta spotřební složka vychází z indikovaných jednotek na indikátoru topení (tj.té krabičky na každém radiátoru). Indikovaných od slova „nepřesných“- je tam hromada koeficientů + neizolované obnažené trubky společného vedení v každém bytě. Navíc je stanovena v tomto vyúčtování koeficientem tzv. průměrná hodnota (v %) spotřeby domu, takže kdo má indikovanou spotřebu nad těch x% spotřeby domu, bude mu koeficientem spotřeba „snížena“ a kdo má míň, bude mu navýšena.
Z čehož vyplývá, že jestli si v takto otápěném bytě “ topím na 20stupňů a průměr bytů v baráku je 22stupňů, stejně moc neušetřím, protože mi to dopočtou do té mé spotřeby koeficientem.
Tož tak : )