Poslanci parlamentu ve Velké Británii jsou odhodláni předvolat podnikatele Elona Muska, aby předstoupil před vyšetřování údajné role sociálních médií při protestech proti masové migraci po hromadném ubodávání v létě v Southportu.
Podle zprávy od britských levicových novin Guardian, které minulý týden oznámily, že už na X nebudou vystavovat, by poslanci chtěli pana Muska předvolat před parlamentním vyšetřováním, aby vypovídal o údajné roli platformy svého sociálního média, jaký měla při šíření „dezinformací“ po masovém ubodávání na taneční party pro děti Taylor Swift, při němž v červenci tři děvčátka zemřela, a sedm jich bylo zraněných.
Tohle strašlivé zabíjení vyvolalo protesty, z nichž některé se zvrhly do nepokojů, kvůli agendě masové migrace vnucené zemi proti vůli Britského lidu. S tím, jak se informace o podezřelém útočníkovi nejdříve před veřejností zatajovaly, začaly na sociálních médiích bujet spekulace, což vedlo vůdčí politiky a tradiční média, aby z vypuknutí násilností obvinili „dezinformace“.
Ač bylo později odhaleno, že podezřelý Axel Rudakubana nebyl muslimský žadatel o azyl, jak na internetu mnozí spekulovali, neboť se narodil ve Walesu migrantům z Rwandy, tak byla britská vláda sama obviňována z šíření dezinformací, když byl minulý měsíc Rudakubana obviněn z teroristických činů, včetně údajného stažení Výcvikového manuálu Al-Kaiídy pro džihádisty a z výroby biologického toxinu ricinu. Bývalý šéf-poradce Borise Johnsona, Dominic Cummings, tvrdil, že Downing Street by měl být o údajných teroristických vazbách informován „okamžitě“.
Oproti tomu místo ohromného zaměření na údajnou roli „dezinformací“ při rozdmychání bouří, jiní jako vůdce Reform UK Nigel Farage, který má Elona Muska rád, také obviňovaný z přispění k tomuto hněvu nad masovým pobodáním, poukazuje, že to byl spíše nedostatek informací od policie po těch útocích, co vytvořilo vakuum pro spekulace, které začaly bujet, a proto úřady vyzýval, aby byly k veřejnosti vstřícnější a transparentnější.
Politický establishment v Británii má nicméně v úmyslu vinu za ty bouře hodit na sociální média, ač to byl značný nezájem veřejných orgánů a médií vůči tomu hromadnému pobodání, co ve skutečnosti podnítilo to poboření. Kromě Muska plánuje parlamentní vyšetřování požadovat, aby výpovědi poskytli i ředitelé jiných platforem sociálních médií jako Instagram a Facebook vlastněné Meta a TikTok.
Poslankyně za Newcastle nad Temží centrál a západ a předsedkyně Labouristů ve vybrané komisi Chi Onwurah řekla, že vyšetřování se bude „snažit dostat se do hloubky vazeb mezi algoritmy sociálních médií, generativní AI a šířením škodlivého nebo falešného obsahu.“
Když Onwurah komentovala rozhodnutí této komise předvolat Muska, tak řekla, že vlastník „má na mnoho aspektů tohoto velice jasné názory… Být to já, tak mám určitě radost z příležitosti křížově to přezkoumat, aby majitel viděl…, jak dostat do souladu uplatnění svobody vyjadřování s šířením čistých dezinformací.“
Není jasné, zda tento americký podnikatel vyhoví požadavkům britských poslanců, uvážíme-li, jak veřejnost varoval před cestováním do Británie obecně kvůli drakonickým omezením svobody slova v této zemi.
„Nemyslím si, že by kdokoliv měl jezdit do Británie, když tam propouští odsouzené pedofily, aby měli místo k věznění lidí za příspěvky na sociálních médiích,“ řek v září Musk, když od labouristické vlády nedostal pozvání na mezinárodní investiční summit.
Ač britská vláda nemůže šéfa Tesly přinutit k účastni na tomto slyšení, tak Zákon o bezpečnosti na internetu 2023 schválený za bývalé „konzervativní“ vlády britským úřadům dává pravomoc uvalit obrovské pokuty, potenciálně až deset procent globálního obratu společnosti sociálních médií, tak by mohl být shledán, že porušil ty vágně definované standardy „škodlivosti“.
Takto extrémní krok ale asi nemusí být ve hře kvůli blízkým vztahům Muska s nastupujícím prezidentem Donaldem Trumpem, s nímž se tato levicová Labouristická vláda snaží napravit vztahy po letech, kdy jejich vedoucí figury, které teď sedí ve vládě, tohoto amerického vůdce tvrdě kritizovaly.
Veterán labouristických stratégů Peter Mandelson „čili Princ temnot“, o němž se široce věří, že je na předním místě mezi těmi, kdo by se mohli stát příštím vyslancem Británie ve Washingtonu, vyzval vládu ministerského předsedy Keira Starmera, aby napravila vztahy s Muskem.
„Je určitým druhem technologického, průmyslového a komerčního jevu,“ řekl Mandelson. „A bylo by podle mě nemoudré, aby ho Británie ignorovala.
Takovéto nevraživosti nemůžete přeci vést.“
Kategorie: Autorské články