Berlínskou policii obviňují, že jde po vynašečích místo kriminálníků, neboť bylo oznámeno vyšetřování úniku údajů odhalujících, že velká většina zatčených podezřelých z novoročního řádění jsou cizinci.
Publikování seznamu obsahujícího křestní jména 256 podezřelých zatčených berlínskou policií při novoročních oslavách vyvolalo vnitřní šetření úniku tajemství.
Seznam publikovaný německým mediálním kanálem Nius obsahuje zadržené při masových nepokojích v německé metropoli, když se oslava Nového roku zvrhla a vypukly násilnosti živené migranty, kteří pálili pyrotechnikou po policistech a do obytných budov.
Jak už Remix News referoval, drží úřady údaje ukazující, že z celkem 670 zatčených podezřelých mělo německou občanku 406 a 264 byli cizinci.
Německá policie nepublikovala údaje identifikující národnosti podezřelých, ale i v seznamu „německých“ podezřelých byla spousta cizích jmen jako Abdul, Kerim, Abdulhamid, Abdulkadir, Ali, Hassan a Mohammed v jejich různých hláskováních, takže to úspěšně přilákalo čtenost.
Nius, vedený bývalým šéfredaktorem Bildu Jilianem Recheltem, odhaduje, že 65 procent těch v německých poutech má křestní jméno, „které jasně nemá německý původ.“
Teď jsou ale úřady údajně na válečné stezce, aby dopadly ty odpovědné za únik.
Odbor policejní a korupční kriminality berlínské Státní kriminální policie byl pověřen zjištěním zdroje, potvrdil Tagesspiegelu policejní mluvčí Florian Nath.
„Náš Odbor policejní a korupční kriminality vyšetřuje podezřelé, kteří by mohli ilegálně vytáhnout a zveřejnit seznamy jmen z chráněných interních policejních systémů,“ řekl Nath s dodatkem, že úřady budou vždy stíhat „zveřejnění osobních údajů bez zákonného důvodu.“
Policejní mluvčí toto zveřejnění označil za neoprávněné a nepřijatelné porušení zákona o ochraně dat, které podněcuje k „disproporcionálnímu a diskriminačnímu přístupu k vysvětlování kriminálního jednání.“
Berlínská policie autenticitu tohoto seznamu nepopírá.
Reakce úřadů v určitých kruzích vyvolala silnou kritiku, kdy žurnalistka Brigit Kelle na X napsala: „V Berlíně lidé přeci radši vyšetřují kolegy ze svých vlastních řad, kteří lidem říkají nepřikrášlenou pravdu o kulturním původu kriminálníků ve městě, než aby vyšetřovali ty kriminálníky samotné.“
Ještě před tímto únikem parlamentní skupina Alternativy pro Německo (AfD) v Berlíně předložila parlamentní požadavek na zveřejnění jmen podezřelých.
Vložila se do toho i spolu-vůdkyně AfD Alice Weidel vystavením uniklého seznamu na sociálních médiích s prohlášením, že „to mluví samo o sobě.“ Dále tvrdí, že „zahraniční násilní kriminálníci,“ kteří ohrožují životy „se zbavili svého práva na pohostinnost a musí být deportováni.“
O vyšetřování tohoto úniku se též diskutovalo politicky na zemské úrovni, kdy levicový politik Niklas Schrader oznámil plány na řešení této záležitosti v Komisi vnitřních záležitostí berlínského senátu.
Kategorie: Autorské články