Tím, že Putin oficiálně považoval nejnovější přeshraniční invazi za akt terorismu namísto vojenské invaze, naznačil, že se zdržuje odkloněním sil z fronty Donbasu, což tak brání Kyjevu dosáhnout jeho „primárního vojenského cíle“.
Ukrajinský tajný útok proti ruské Kurské oblasti byl předmětem pondělního setkání Putina s předními vládními představiteli a guvernéry tří západních pohraničních regionů. Jeho poznámky byly stručné, ale přesto přinesly mnoho důležitých informací. Na úvod všem připomněl, že „hlavním cílem ministerstva obrany je donutit protivníka stáhnout se z našeho území a spolehlivě zabezpečit naši státní hranici ve spolupráci s Pohraniční službou“.
Za tímto účelem „Federální bezpečnostní služba musí spolupracovat s Národní gardou jako součást protiteroristického režimu a účinně čelit sabotážním a průzkumným skupinám nepřítele. Národní garda má také své vlastní bojové cíle.“ To je v souladu s oznámením Národního protiteroristického výboru z minulého týdne o nové protiteroristické operaci v oblastech Brjansk, Kursk a Belgorod. Putin tak tento útok pouze považuje za teroristický čin a nikoli za plnohodnotnou invazi.
Oficiální uznání za invazi by vyvolalo otázku, proč nebyl v reakci na to vyhlášen válečný stav, což by zase mohlo vyvinout tlak na úřady, aby mobilizovaly obyvatelstvo prostřednictvím povinné branné povinnosti, alespoň v postižených oblastech. Putin se zdráhá dále obtěžovat obyvatelstvo a je také pravděpodobně informován, že to není nutné, a proto se rozhodl, že vše popsal tímto způsobem.
Poté se podělil o svůj známý názor, že Západ využívá Ukrajinu jako svého zástupce pro vedení války s Ruskem, a dodal, že v tomto konkrétním kontextu je cílem „posílit jejich vyjednávací pozici do budoucna“. Následoval tím, že vyloučil jakékoli rozhovory, pokud se budou nadále zaměřovat na civilisty a ohrožovat jaderné elektrárny. Narážkou je, že Ukrajina musí jako základ pro obnovení jednání přijmout jeho návrh na příměří z počátku letošního léta, nebo k tomu být donucena svými patrony.
Dalším bodem, který Putin učinil, bylo upozornit na „primární vojenský cíl“ Kyjeva v Kursku, kterým je podle něj „zastavit postup našich sil“ na Donbasu, kde zvýšily tempo svých zisků o padesát procent. celou přední stranu. To odpovídá hodnocení většiny analytiků. Poté se podělil o svůj názor, že konečným cílem jeho tajného útoku bylo „vytvořit neshody a rozdělení v naší společnosti“, i když to selhalo a ve skutečnosti mělo opačný účinek na posílení odhodlání.
Zbytek přepisu se týká zpráv, které Putin obdržel od vysoce postavených účastníků, včetně zpráv o pokračující evakuaci téměř 200 000 lidí, s jediným důležitým poznatkem, který dodal, bylo varovat guvernéra Brjanské oblasti, aby nepřijal klid svého regionu. za samozřejmost. To naznačuje, že nevylučuje další přeshraniční invaze, nebo spíše teroristické činy, jak je prozatím oficiálně označuje Kreml, což znamená, že Rusko by nemělo v dohledné době polevit ve své ostražitosti.
Po celou dobu schůzky není uvedeno, co se plánuje, až bude dosaženo „hlavního cíle“ „donutit protivníka stáhnout se“, což lze interpretovat jako znamení, že ještě nejsou připraveni o tom uvažovat, protože by mohli počítejte s tím, že ještě nějakou dobu potrvá, než se tak stane. To je v kontrastu s Putinovým varováním z letošního jara o nárazníkové zóně na ochranu Belgorodské oblasti, které vedlo k ruskému zatlačení do ukrajinské Charkovské oblasti , takže o totéž by se v ukrajinské Sumské oblasti nemuselo pokusit.
Z toho lze vytušit, že zmíněný tlak dostatečně nenaplnil předpokládaný cíl Ruska, což neznamená, že selhal, ale jen to, že měnící se okolnosti bránily jeho úspěchu. V souladu s tím mohlo být učiněno rozhodnutí buď dočasně odložit replikaci tohoto modelu tam, dokud nebude dosaženo „hlavního cíle“, nebo jej zcela zrušit ve prospěch něčeho jiného, ať už je to cokoliv. Ať tak či onak, stojí za to se ptát, co bude následovat po vyhnání Ukrajiny z Kurské oblasti.
Nejméně pravděpodobné scénáře jsou, že bude dosaženo další spekulativní „gentlemanské dohody“ s USA o bezpečnosti ruských západních regionů nebo že Rusko zahájí plnohodnotnou ofenzivu do ukrajinských oblastí Černigov, Sumy a/nebo Charkov. O těchto dvou se jich dotkl v zajímavé analýze pro RT Sergeje Poletaeva s názvem „ Útok Kursk: To je důvod, proč se Zelenskij cítil povzbuzen “. Zde jsou relevantní úryvky z jeho díla:
„Relativní klid podél hranice 1000 kilometrů po dobu dvou a půl roku pravděpodobně nebyl náhodný. Můžeme naznačit, že existovaly dohody mezi Moskvou a Washingtonem, konkrétně s administrativou amerického prezidenta Joe Bidena.
…
Podle kremelské strategie neexistuje na tak odvážný nálet žádná jasná odpověď – odpověď od února 2022 zahrnuje využití všech dostupných zdrojů a zároveň se vyhnout všeobecné mobilizaci nebo sebevyčerpání. Moskva nemá připravenou a připravenou další armádu, která by obsadila nově zranitelné pohraniční oblasti.
První návrh je překvapivý, protože Putin loni v prosinci otevřeně přiznal, jak naivní byl ohledně Západu v letech předtím, než byl nucen nařídit speciální operaci . Možnost, že byl poté znovu „ voden za nos “, je těžké pochopit, ale možná se konečně poučil, pokud je to pravda. Pokud jde o druhý návrh, omezený zásah Ruska do Charkovské oblasti propůjčuje věrohodnost tvrzení, že skutečně „nemá připravenou další armádu“ k vyhloubení dalších nárazníkových zón.
To by se mohlo změnit, pokud by se vojensko-strategická dynamika tohoto konfliktu, který byl doposud celý rok ve prospěch Ruska, náhle obrátila proti němu. Neočekává se však, že by k tomu došlo, pokud se nenajde černá labuť, takže se nepředpokládá žádná mobilizace takového druhu, jaká je nutná pro vysekání dalších nárazníkových zón. Pokud se Ukrajina pevně nezakotví v Kurské oblasti a/nebo neuspěje v zahájení dalších tajných útoků proti jiným ruským oblastem a/nebo Bělorusku , pak by Rusko mělo pokračovat v získávání pozice na Donbasu.
V tomto scénáři buď tempo fronty zůstane stejné alespoň do zimy, nebo Rusko konečně dosáhne vojenského průlomu, který mu umožní donutit Ukrajinu, aby přijala většinu (ne-li všechny) mírových podmínek. Tím, že Putin oficiálně považoval nejnovější přeshraniční invazi za akt terorismu namísto vojenské invaze, naznačil, že se zdržuje odklonění sil z této fronty, což tak brání Kyjevu dosáhnout jeho „primárního vojenského cíle“.
Z toho důvodu lze usoudit, že má v úmyslu udržet kurz a nedovolí, aby ho události v Kursku od toho odvedly. Správně tuší, že konflikt by se mohl brzy přiblížit k inflexnímu bodu, po kterém by se vše mohlo zrychlit, pokud se ukrajinské frontové linie v Donbasu zhroutí, jak doufá. Pokud se neobjeví černá labuť, Rusko bude v konfliktu pokračovat v prosazování svých maximálních cílů, které spočívají v přinucení Ukrajiny souhlasit se všemi jejími vojenskými, politickými a strategickými požadavky.
Kategorie: Autorské články